Najczęstsze schorzenia układu sercowo- naczyniowego CHOROBA WIEŃCOWA
- jest najczęstszym schorzeniem układu krążenia ludzi w krajach wysoko rozwiniętych, a zawał serca i nagła śmierć sercowa - są najczęstszymi przyczynami zgonów.
- to stan niedokrwienia mięśnia sercowego, związany ze zmianami w tętnicach wieńcowych, które doprowadzają do niego krew.
- zwykle objawia się bólem w klatce piersiowej o charakterze ucisku, gniecenia lub dławienia - nie jest to ból kłujący,
- najczęściej umiejscowiony jest za mostkiem, może promieniować do szyi, żuchwy, ramion, zwykle lewego; rzadziej występuje tylko w nadbrzuszu,
- najczęściej pojawia się podczas wysiłku, pod wpływem stresu lub po spożyciu obfitego posiłku,
- ustępuje szybko, zwykle w ciągu 1–3 minut po zaprzestaniu wysiłku lub zażyciu nitrogliceryny.
NADCIŚNIENIE TĘTNICZE
- Nadciśnienie tętnicze jest najczęstszą chorobą układu krążenia w społeczeństwach rozwiniętych. Większość chorych nawet nie podejrzewa, że choruje na nadciśnienie.
- Nadciśnienie tętnicze jest złożoną chorobą, o różnej etiologii, dlatego leczenie nadciśnienia nie jest jednorodne, dobierane indywidualnie.
- Nieleczone nadciśnienie tętnicze może prowadzić rozwoju udaru mózgu, choroby niedokrwiennej serca, niewydolności nerek i przedwczesnej śmierci.
- W profilaktyce i leczeniu nadciśnienia tętniczego istotną rolę odgrywa zmiana stylu życia, polegająca na :
o zmiana nawyków żywieniowych o zwiększona aktywność fizyczna o normalizacja masy ciała o ograniczenie spożycia alkoholu o zaprzestanie palenia tytoniu.